Úvodní strana> Výrobní program > Soustružení

Soustružení kovů

Soustružení je třískové obrábění vnitřních nebo vnějších rotačních ploch, většinou jednobřitým obráběcím nástrojem (soustružnický nůž), při kterém obrobek koná hlavní pohyb do řezu a nástroj pohyb vedlejší.

Druhy soustruhů

Hrotový soustruh je klasický a univerzální typ soustruhu, který ovládá obsluha a obrobek se otáčí kolem vodorovné osy. Hrotový soustruh má vodorovné lože, vřeteník s převodovou skříní, suport či saně s nožovou hlavou a koník s pinolou.
Soustruhy se vyrábí v širokém rozmezí velikostí:
- hodinářský soustruh má délku mezi hroty kolem 250 mm, nemá automatické posuvy a bývá umístěn na stole
-mechanický soustruh má délku mezi hroty kolem 500 mm a bývá vybaven automatickým podélným posuvem a zařízením na řezání závitů
- dílenský univerzální soustruh může mít délku mezi hroty až několik metrů, mívá automatický posuv podélný i příčný a zařízení na řezání závitů
- NC soustruh je běžný soustruh ovládaný číslicovou řídící jednotkou nebo počítačem (CNC). Tato mechanizace umožňuje standardizovat výrobní proces, předejít lidským chybám a vytvářet složitější povrchy.
- Revolverový soustruh (revolver) se používá v hromadné výrobě menších součástek. Místo koníka má otočnou hlavici, do níž lze upnout několik různých nástrojů, takže umožňuje dělat řadu operací na jedno upnutí. Bývá většinou vybaven číslicovým řízením a dalšími automatizačními prvky.


Zdroj: soustružení - wikipedia

Tisk aktuální strany
Hlavní nabídka
Aktuality
Slider obrázek Slider obrázek Slider obrázek Slider obrázek